Yoga, Astım Semptomlarına İyi Gelebilir!

Astım hastalığı olan kişiler için yoga yapmak semptomları ve genel yaşam kalitesini iyileştirmeye yardımcı olabilir. Ancak solunum rahatsızlığı için yoga tavsiye edilmeden önce muhtemel faydalarının daha fazla kanıtlanması gereklidir. Bu yazımızda Cochrane Library’de yayınlanan bir incelemeden bahsedeceğiz.

Yoga, tipik olarak fiziksel duruşların, solunum egzersizlerinin ve meditasyon veya rahatlamanın bir kombinasyonunu içeren popüler bir zihin ve beden uygulamasıdır.

Yoga uygulamasının ilişkili olduğu sağlık yararlarının zenginliği göz önüne alındığında, yoganın popülerliği belki de şaşırtıcı değildir. Bunlar, stres, anksiyete, depresyon ve kan basıncının azaltılmasının yanı sıra sırt ağrısı ve genel fiziksel dayanıklılıkta iyileşmeler de içerir.

Önceki araştırmalar, yoganın astımlı kişilere de faydalı olabileceğini öne sürerken, son incelemenin araştırmacıları diğer çalışmaların kısıtlı veya hiç yararı olmadığını belirtti.

Dr. Zuyao Yang da dahil olmak üzere araştırmacılar, “Bu bilgiler yoga pratiği için zaman ve kaynak ayırmaya karar vermeden, astım hastalarının kafasını karıştırabilir.” açıklamasında bulundu.

Yoganın astım hastalığına faydaları için daha yüksek kanıtlar gereklidir!

Dr. Yang ve meslektaşları, astıma sahip insanların yoga yapmasının hastalığa katkısı olup olmadığı konusunda daha iyi bir fikir edinme girişiminde bulunarak, çoğu hafif ila orta şiddette astıma sahip 1,048 yetişkinin katıldığı 15 rastgele, kontrollü çalışma hakkında sistematik bir inceleme yaptılar.

Çalışmaların 10 tanesi duruş, nefes alma ve meditasyonu içeren yoga uygulamalarının etkisini değerlendirirken, beş çalışmada yalnızca nefes alma üzerine yoğunlaşan yoga teknikleri vardı.

Katılımcıların çoğunluğu, çalışma periyotları boyunca normal astım ilaçlarını kullanmaya devam ettiler. Bu, 2 haftadan 4 yıla uzanıyordu.

Araştırmacılar, yoganın astımlı kişilerin bazı semptomlarını azalttığının ve genel yaşam kalitesinin yükseldiğine dair ılımlı kalitede kanıtlar olduğunu belirtti.

Bununla birlikte, ekip, faktörün çeşitli sonuçlar ürettiğini araştıran çalışmalar olduğu için, yoganın akciğer fonksiyonunu geliştirdiğini gösteren yeterli kanıt belirleyemedi.

Ayrıca, araştırmacılar, yoganın astım ilacı ihtiyacını azaltıp azaltamayacağını ve uygulamanın herhangi bir yan etkiye yol açıp açmayacağını belirleyemedi ve bu çalışmaların az bir kısmının bu sonuçları değerlendirdiğini belirtti.

Araştırmacılar, uygulamanın ilave bir tedavi seçeneği olarak önerilmeden önce, astım hastalarına yoganın etkisinin daha yüksek kaliteli kanıtlara ihtiyaç duyulduğunu söylüyor.

“Şimdilik, insanların astımını yönetmede yardımcı olması için bir tür egzersiz olarak yoganın etkilerini belirlemek amacıyla yeterli yüksek kaliteli kanıtımız yok. Akciğer fonksiyonu ve astım tedavisinde yoganın etkileri konusunda belirsizlik olduğu için astım hastalarının reçetelendiği gibi ilaç almaya devam etmeleri önemlidir. Bu Cochrane İncelemesinin bulguları, insanların gelecekteki tedavi seçenekleri hakkında daha bilinçli seçimler yapmalarına yardımcı olacak.” Rebecca Normansell dedi.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.