Yoga, Artrit Semptomlarını İyileştirebilir!

Binlerce kişi artrit formları ile yaşıyor. Ancak yeni bir araştırma, en yaygın iki formu olan insanlar için – osteoartrit ve romatoid artrit – hastalıklarının yoga yaparak semptomlarının iyileştirebileceğini gösteriyor.

Çalışma ortak yazarı Susan J. Bartlett, MD’nin Baltimore’daki Johns Hopkins Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde yardımcı doçent ve Kanada’daki McGill Üniversitesi’nden doçent olan meslektaşları, bulgularını Journal of Rheumatology’de yayınladı.

Yoga, kontrollü solunum, germe egzersizleri ve meditasyon veya esneme kombinasyonunu içeren bir zihin ve beden pratiğidir.

Kaygı ve stresin azalmasına yardımcı olmasının yanı sıra, yoga birçok sağlık yararı ile ilişkilendirilmiştir. Geçen yıllarda günlük 90 saniye boyunca tek bir yoga pozu uygulamasının skolyozlu (omurga eğriliği) insanlar için omurga eğriliğini iyileştireceğini ve meme kanseri hastalarının yaşam kalitesini artırabileceğini gösteren başka bir araştırmanın sonuçları bildirilmişti.

Bartlett, bir çok tıbbi hastalık için tamamlayıcı bir terapi olarak yoga’nın gittikçe daha yaygın hale geldiğini ve şu anda ABD’de 10 kişiden birinin, sağlık ve zindeliğini iyileştirmek için uygulamaya başladığını belirtiyor. Ancak, yoga artritli insanlara yardımcı olabilir mi?

Artrit hastaları için fiziksel aktivitenin önemi!

Artrit, çoğunlukla 65 yaşın altındaki 5 yetişkinin 1’ini etkiler. Eklemler ve diğer bağ dokusunda ağrı ve sertlik ile karakterize olan artrit, engelliliğin önde gelen nedenidir. Bu hastalığın bir sonucu olarak aktivite sınırlaması olur. Bireylerin gündelik hayatını olumsuz etkiler ve hareketlerini sınırlayabilir.

Artrit için herhangi bir tedavi mevcut olmasa da, fiziksel aktivite belirtileri hafifletmenin en iyi yollarından biri olarak düşünülür. Uzmanlar artritli kişilerin her hafta en az 75 dakika direnç yoğunluklu aerobik aktivite veya 150 dakika orta yoğunluklu aerobik aktivite düzenlemelerini önermektedir.

Bununla birlikte, Bartlett ve meslektaşları artritli kişilerin %90 kadarının, muhtemelen sebeplerin neden olduğu ağrı ve sertlikten dolayı ya da fiziksel aktivitenin hangi biçimleri için en iyi olduklarından emin olmadıklarından, bu önerileri karşılamada başarısız olduğunu belirtmektedir.

Bartlett, “Yoga, eklem iltihabı olan kişiler için fiziksel aktiviteyi güçlü stres yönetimi ve gevşeme teknikleriyle birleştirdiği için özellikle fayda sağlayabilir” ve “günden güne değişen kısıtlamalara uymaya odaklanır” diyor.

Yoga fiziksel ve zihinsel iyilik halini %20 oranında geliştirir!

Araştırma ekibi, yoga’nın artritli kişilere nasıl yardım edebileceğini daha iyi anlamak için diz osteoartriti veya romatoid artriti olan 18 yaşında ve daha ileri yaştaki 75 hep evde oturan yetişkinleri kaydetti.

rastgele seçilen katılımcılardan bazıları haftalık olarak haftada iki kez 60 dakikalık Hatha yoga derslerine, haftada bir kez evde yapılan bir uygulama dersini 8 hafta süreyle sürdürdüler. Kalan katılımcılar bir bekleme listesine alındı.

Yoga hakkında hızlı bilgiler:

  • Hatha yoga, ABD ve Avrupa’da uygulanan en yaygın yoga biçimidir.
  • Yoga yapan sadece yetişkinler değildir. Uygulama çocukların yaklaşık %3.1’inde kullanılmaktadır.

Araştırmacılar, her yoga dersinde yer alan pozların, yoga’nın artritli hastaların zayıf eklemlerini nasıl etkilediğinin belirsiz olduğunu belirterek, her bir kişinin ihtiyaçlarına göre uyarlandığını vurguladı.

Dr Clifton O. Bingham III, “Yoga’nın artritli kişilere makul ve güvenli bir seçenek olmasını sağlamak bizim için ilk adımımdı:” Eğitmenler deneyimli yoga terapistleri, bireysel yetenekleri barındırmak için duruşları değiştirmek amacıyla ilave eğitimler verdi “diyor.

Tüm katılımcılar ayrıca çalışmaya katılmadan önce sağlık uzmanları tarafından tarandı ve düzenli artrit ilaçlarını almaya devam etti.

Katılımcıların fiziksel ve zihinsel sağlığı çalışma süresi boyunca değerlendirildi. Ekip, bunun her bir konunun hangi gruba verildiğini bilmeyen araştırmacılar tarafından yapıldığını belirtti. Yoga katılımcılarının sonuçları da 9 ay sonra değerlendirildi.

Araştırmacılar, bir bekleme listesindeki katılımcılarla karşılaştırıldığında, yogada yer alan katılımcıların ağrı, enerji seviyeleri ve ruh hallerinde %20’lik bir iyileşme bildirdiklerini bulmuşlardır. Evde ve işyerinde günlük görevleri yerine getirme becerisi gibi fiziksel işlevlerinde %20’lik bir iyileşme yaşıyorlardı. Dahası, bu gelişmeler 9 ay sonra belli oldu.

Yoga katılımcıları, daha az bir oranda olmasına rağmen, yürüme hızında iyileştirmeler bildirdiler.

Ekip, bulgularına dayanarak şunları söyledi:

Ön kanıtlar, yoga’nın artritik kişilerde bedensel aktiviteyi güvenli bir şekilde arttırmasına ve fiziksel ve psikolojik sağlık ve yaşam kalitelerini iyileştirilmesine yardımcı olabileceğini gösteriyor.

Araştırmacılar, yoga yapmak isteyen artrit hastalarının önce doktorlarıyla görüşüp, hangi eklemlerin ilgilenileceğini ve uygulamanın güvenliğini sağlamak için yoga pozlarının nasıl değiştirilebileceğini vurgulamalarını öneriyorlar.”

Ve bir yoga eğitmeni bulma söz konusu olduğunda: “Sınırlamalar hakkında doğru soruları soracak ve sizinle bireysel olarak birlikte çalışan bir öğretmen bulun” diye tavsiyede bulunuyorlar. “Hafif yoga dersleri ile başlayın, nerede olduğunuzu ve vücudunuzun herhangi bir günde neler yapabileceğini deneyin.”

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.