Yoga, Aerobik Egzersizlerden Fazla Beyni Fonksiyonunu Geliştirir!

Urbana-Champaign’deki Illinois Üniversitesi’nden araştırmacılar, Fiziksel Aktivite ve Sağlık Dergisi’nde, insanların aerobik egzersizle karşılaştırıldığında bir müddet yoga egzersizi yaptıktan sonra önemli ölçüde üstün beyin fonksiyonlarına sahip olduklarını yayınladılar.

Yazarlar, arka plan bilgileri olarak, son on yılda yoganın daha popüler hale geldiğini açıkladı. Bununla birlikte, yoga egzersizi ile biliş arasındaki ilişkiye odaklanan fazla araştırma yoktur.

Çalışma lideri Profesör Neha Gothe ve ekibi akut yoga egzersiz seansının aerobik egzersizle karşılaştırıldığında etkilerinin bilişsel performans üzerinde nasıl olabileceğini belirlemek için yola çıktılar.

Bilişsel performans; bir kişinin hafıza, dikkat, dili anlama ve konuşma, öğrenmeyi, problem çözmeyi, mantığı ve karar vermeyi içeren zihinsel süreçlerini ifade eder.

Hepsi üniversite çağlarında olan Illinois’teki üniversite öğrencilerinden oluşan 30 gönüllü kadın araştırmaya katıldı. Yaş ortalaması 20 idi. Üç denge test oturumunu tamamladılar:

  • Hatha yoga egzersiz oturumu: Oturmadan durma ve daha sonra sırtüstü yatma (yukarı bakarak uzanma) yoga duruşlarından oluşan 20 dakikalık bir ilerlemeden oluşur. Oturumlar, farklı kas gruplarının düzenlenmesi ve rahatlatılması ile birlikte düzenlenmiş nefes alma konularını içeriyordu. Katılımcılar, meditatif duruş ve derin nefes alma ile bitirdiler.
  • Aerobik egzersiz oturumu: Katılımcılar 20 dakikalık oturum boyunca maksimum kalp frekansının %60 ila %70’lik bir eğimle bir koşu bandında çalıştılar.
  • Temel bir değerlendirme

Her oturumdan sonra bilişsel performansları test edildi.

Araştırmacılar, yoga egzersizinden sonra katılımcıların bilişsel performanslarının aerobik seanslara veya temel değerlendirmeye kıyasla daha iyi olduğunu keşfettiler.

Aslında, aerobik egzersiz sonrası kognitif performans, bazı önceki çalışma sonuçlarının aksine, başlangıçta ölçülen değerlerden istatistiksel olarak farklı değildi.

Prof Gothe şöyle dedi:

“Solunum ve meditasyon egzersizleri, zihin ve bedeninizi sakinleştirmeye ve vücudunuza, duruşunuza veya nefesinize odaklanırken rahatsız edici düşüncelerinizi uzak tutmayı amaçlıyor. Zihinsel görevleri yerine getirmeye çalıştığınızda veya günlük aktiviteleri gerçekleştirirken belki de bu süreçler yoga uygulamasının ötesine geçer.”

Araştırmacılar, belki de meditasyonel tipte egzersizler ile kendini geliştiren benlik bilincinin belki de bilime yardımcı mekanizmalardan biri olduğunu ileri sürdü. Meditasyon ve nefes egzersizlerinin endişe ve stresi azalttığını, bunun da daha iyi bilişsel performans sağlayabileceğini biliyoruz.

Yazarlar bir dergide soyut olarak şunları yayınladı:

“Bu bulgular, yoga gibi diğer geleneksel olmayan egzersiz modlarının biliş üzerindeki etkilerini ve egzersizin durdurulması ile görev performansını iyileştirmede bilişsel değerlendirmelerin başlaması arasındaki zamanın önemini araştırmak ihtiyacına göre tartışılıyor.”

Yoga fiziksel ve zihinsel pek çok sağlık faydaları ile bağlantılı bulunmuştur. Bunlara aşağıdakiler örnek verilebilir:

  • Yoga, ruh halini iyileştirme ve anksiyete kontrolüne yardımcı olur. Boston Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden bir ekip, yoganın, ruh halini yükseltme ve endişeyi azaltmada diğer egzersizlerden daha iyi olabileceğini bulmuştur.
  • Yoga ve Meditasyon Strese Karşı Gen Yanıtını Değiştirir. MIT ve Beth İsrail Deaconess Tıp Merkezi’nden araştırmacılar PLoS One’da yoga egzersizlerine ve meditasyona dahil zihin ve beden tekniklerine dair bir çalışma yayınlayarak vücudu gevşeme tepkisine (derin dinlenme) ait bir duruma getirdi. Strese tepki olarak genlerin nasıl davrandıklarını değiştirebildiğini gözlemlediler.
  • Yoga, hipertansiyonu (yüksek tansiyon) olan insanlara yardımcı olabilir. Pennsylvania Üniversitesi’nden bir ekip, yoganın kan basıncını düşürerek hipertansiyonlu hastalar üzerinde yararlı bir etkiye sahip olabileceğini keşfetti.
  • Sırt ağrısı için düşük maliyetli bir tedavi olan Yoga‘nın Spine dergisinde yayınlanan bir makalede bel ağrısına faydaları açıklandı. Araştırmacılar, 12 haftalık özel olarak geliştirilmiş grup yoga müdahale programını geleneksel pratisyen hekim bakımıyla karşılaştırdı.
  • Yoga, atriyal fibrilasyonun gelişme riskini azaltır. Sık sık ve uzun süreli olarak yoga uygulayan kişilerin atriyal fibrilasyon ataklarını (düzensiz kalp atışı) geçirme riski oldukça düşüktür. Atriyal fibrilasyon yaşlılarda inmenin önemli bir nedenidir. Kansas Üniversitesi Hastanesi’nden araştırmacılar, yoganın atriyal fibrilasyon riskini azaltmakla kalmadığını aynı zamanda sıklıkla yoga uygulayan katılımcılar arasında anksiyete ve depresif belirtilerin iyileşme gösterdiğini keşfettiler.

Çalışma lideri Dr. Dhanunjaya Lakkireddy, “Bu bulgular önemlidir, çünkü atriyal fibrilasyon için mevcut konvansiyonel tedavi stratejilerinin birçoğu invaziv prosedürler veya istenmeyen yan etkilere sahip ilaçlar içerir.” Dedi.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.