Her Gün Yoga Yapmak Tansiyonu Düşürür Mü?

Prehipertansiyon (yüksek tansiyon başlangıcı), neredeyse insanların 3’ünde birini etkiler. Yeni bir bilimsel çalışma, günde 1 saat yoganın kan basıncını düşürdüğünü ve prehipertansiyonlu hastalarda yüksek tansiyon gelişmesini önleyebileceğini gösteriyor.

Hipertansiyon, diğer adı ile yüksek tansiyon kalp hastalığı ve felç için bir risk faktörüdür. Gram başına 140 milimetre cıva (mmHg) veya daha yüksek sistolik kan basıncı ve / veya 90 mmHg veya daha yüksek diastolik kan basıncı olarak tanımlanır.

İnsanların üçte birinde kan basıncının normalden yüksek olduğu, ancak hipertansiyon aralığına düşecek kadar yüksek olmayan prehipertansiyon olduğu düşünülüyor. Prehipertansiyon 120-139 mmHg arasında sistolik kan basıncı veya 80-89 mmHg diyastolik kan basıncı olarak tanımlanmaktadır.

Yaşam biçimlerini iyileştirmedikçe, prehipertansiyon hastalarında uzun vadede hipertansiyon gelişebilir.

Hindistan Kardiyoloji Cemiyeti’nin (CSI) 68. Yıllık Konferansı’nda sunulan bir araştırmaya göre, yoga yapmak, prehipertansiyon hastaları için sağlıklarına beklenmedik faydalara sahip olabilir.

Prehipertansiyon hastalarında yoganın etkileri üzerine araştırmalar:

Araştırmacılar; Delhi, Hindistan’daki Sir Gangaram Hastanesi’ndeki kardiyolog Dr. Ashutosh Angrish başkanlığında, prehipertansiyonlu 60 hastanın kan basıncında hatha yoga‘nın etkisini inceledi.

Araştırma katılımcıları 30 kişiden oluşan iki farklı gruba ayrıldılar. Bir grup, geleneksel yaşam tarzı değişiklikleri yapmanın yanı sıra 3 ay boyunca hatha yoga uygularken; kontrol grubu sadece yaşam tarzı değişiklikleri yaptı.

Hatha yoga modern yoganın temelini oluşturur. Ancak günümüzdeki yoga uygulamalarına kıyasla fiziksel duruşlara daha az önem vermektedir.

Katılımcılar bir öğretim görevlisi ile 1 ay boyunca günlük 1 saat yoga uyguladılar. Daha sonra hastalar, kalan 2 ay boyunca aynı oranda yoga uygulamaya devam ettiler.

Klasik yaşam tarzı değişiklikleri, orta seviye aerobik egzersiz, diyet ve sigarayı bırakmayı içermektedir.

Kontrol grubu yaş ortalaması 53 ve yoga grubu yaş ortalaması 56 olan araştırmada hastalar diğer yönden sağlıklıydı. Yoga grubunda 16 kadın ve 14 erkek vardı. Kontrol grubu ise 17 kadın ve 13 erkek içermekteydi.

24 saatlik bir süre boyunca ortalama başlangıç kan basıncı, yoga grubunda 130/80 mmHg ve kontrol grubunda 127/80 mmHg idi.

Yoga egzersizi asanaları, bazen esneme ile ilgilenen fiziksel pozları ve pranayama olarak da bilinen solunum kontrol egzersizlerini içeriyordu.

Prehipertansiyonlu hastalarda yoga kan basıncını düşürdü!

Araştırmacılar, yoganın kan basıncını önemli ölçüde düşürdüğünü bulmuşlardır.

  • Hem 24 saatlik diyastolik tansiyon hem gece diyastolik kan basıncı yaklaşık 4,5 mmHg düşmüştür.
  • 24 saatlik arteryal basınç da yaklaşık 4.9 mmHg azaldı.
  • Buna karşılık, kontrol grubu kan basıncında önemli bir değişiklik gözlenmedi.

Dr Angrish, bu azalmaların küçük gibi görünmesine rağmen “klinik açıdan çok anlamlı olabilir, çünkü diyastolik kan basıncında 2 mmHg’lik bir düşüş bile koroner kalp hastalığı riskini yüzde 6 oranında ve felç ve geçici iskemik atak riskini yüzde 15 oranında azaltabilir.”

Araştırmacılar, yoganın kan basıncını nasıl düşürdüğü konusunda henüz net bilgiye sahip değiller. Ancak Dr. Angrish bir açıklama yapmaktadır.

“Tam mekanizma bizim çalışmamızdan anlaşılamamakla birlikte, yoganın sempatik sürücüyü azaltabileceğini, baroreseptörleri sıfırlayabileceğini ve nörohumoral etkilere neden olabileceğini düşündürmektedir. Bulgular, yoga’nın üç bileşeninin (asanalar, pranayama ve meditasyon) bir kombinasyonunun yararlı olduğunu, ancak çalışmamızın bireysel katkılarını tam olarak tespit edemediğini ortaya koyuyor. “

Yoga’nın İnsan Sağlığına Faydaları

CSI Başkan Vekili ve CSI 2016 Bilimsel Komitesi başkanı Dr. Shirish Hiremath, gençleri ekonomik ve pratik olduğu için yoga yapmaya çağırıyor.

“Yoga, geleneksel Hint kültürünün bir parçasıdır ve prehipertansiyon vakalarında açık bir fayda sağlamıştır” diyor.

“Uygulanması kolaydır ve kitleler tarafından uyarlanabilir ve aynı zamanda çok ekonomiktir: yoga, ülkenin genel sağlık durumunu iyileştirmede uzun bir yol kat edebilir.”

Dr Angrish, doktorların hastalarına yoga önermesi gerektiğini düşünüyor.

“Araştırmamız, prehipertansiyon hastalarına günde 1 saat hatha yoga (asanalar, pranayama ve meditasyon kombinasyonu) uygulaması önerilmesi gerektiğini ve bunun hipertansiyon gelişimini önleyebileceğini ve buna ek olarak bir refah hissi verdiğini ileri sürüyor.”

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.