Geleneksel Türk Kahvesi Nasıl Yapılır? Tarifi

Türk Kahvesi Tarifi

Geleneksel içeceklerimizden biri olan Türk kahvesi, kıvamında pişirildiği vakit ağızda daha lezzetli bir tat bırakır. Daha önce Türk kahvesi hazırlamayan bayanlar, misafirlerine bol köpüklü ve lezzetli bir Türk kahvesi ikram etmek için aşağıda yer alan ipuçlarını denedikleri vakit kıvamı tutturabilirler.

Türk kahvesi nasıl pişirilir?” diye merak eden hanımlar için aşağıda tüm detayları ve püf noktalarıyla Türk kahvesi yapımı ve servis teknikleri yer almaktadır.

Türk kahvesi malzemeleri (1 kişilik)

  • 2 çay kaşığı ince öğütülmüş Türk kahvesi
  • 1 çay kaşığı şeker
  • 1 fincan soğuk su

Türk Kahvesi Yapılışı

Türk kahvesi tarifi tarih boyunca hep aynı kalmıştır. Tek kişilik bir Türk kahvesi hazırlamak için öncelikle malzemelerimizi ve cezvemizi hazır ediyoruz. Cezve içerisine iki çay kaşığı kadar Türk kahvesi ilave ediyoruz.

Orta Türk kahvesi için 1 çay kaşığı yeterli olacaktır. Bol şekerli bir Türk kahvesi yaparken, 2 çay kaşığı şeker kullanmamız yeterli olacaktır. Sade Türk kahvesi hazırlanırken şeker kullanılmamaktadır. Türk kahvemizi ve şekerimizi ilave ettikten sonra, bir fincan soğuk suyu malzemelerin üzerine ilave ediyoruz.

Türk kahvesi hazırlanırken soğuk su kullanılırsa, kahvemiz daha bol köpüklü ve tadı yoğun olacaktır. Su, şeker ve Türk kahvesini cezve içerisine ekledikten sonra, tüm malzemeleri çay kaşığı yardımıyla güzelce karıştırıyoruz.

Türk kahvesi ocağa konulmadan önce şekerin güzel erimesi, kahvemizin daha lezzetli olmasını sağlar. Kısık ateşe aldığımız Türk kahvemizi üzerinde köpükler oluşmaya ve yanlardan kabarmaya başlayıncaya kadar pişiriyoruz.

İlk oluşan köpükleri çay kaşığı yardımıyla fincanın içerisine koyduktan sonra, cezveyi tekrar kısık ateşe alıyoruz. Oluşan köpükleri yine çay kaşığı ile fincana koyuyoruz ve cezveyi üçüncü defa ateşe koyduktan sonra, kaynamasını beklemeden, yanları kabarmaya başlar başlamaz ocaktan alıyoruz.

Pişen Türk kahvemizi fincanın içerisinde ağır ağır döküyoruz. Eğer pişen kahveyi fincana direk dökerseniz, köpükler yok olabilir. Bol köpüklü bir Türk kahvesi için pişen kahvemizi fincanın kenarında yavaşça dökmemiz gerekir. Tek kişilik, bol köpüklü Türk kahvemiz hazır. Afiyet olsun.

Türk Kahvesi nasıl servis edilir?

Evinize gelen misafirlerinize kırk yıl hatırı kalacak Bol köpüklü Türk kahveleri ikram ederken, Osmanlı döneminden kalma gelenekleri de uygulayabilirsiniz. Eskiden saraylarda padişahlara Türk kahvesi ikram edilirken, bir tepsi içerisinde Türk lokumu ve soğuk suyla birlikte servis yapılırmış. Bu gelenek günümüzde de devam etmektedir.

Misafirperver ev sahipleri, hazırladıkları Türk kahvelerini soğuk su, Türk lokumu veya çikolata eşliğinde servis ederek, kahve eşliğinde keyifli sohbetler edebilirler. Ardından bir de kahve falı bakarak, tüm Türk kahvesi ritüellerini uygulayarak kırk yıllık hatırı sayılacak bir misafirperverlik ile dostlarınızı evinizde ağırlayabilirsiniz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.