Kahve Falında Pozitif ve Negatif İşaretler Nasıl Yorumlanır?

Türk kahvesi içilerek, fincan kapatıldıktan sonra kahve fincanı okuma kehanetleri, geçmiş yıllardan günümüze kalan en keyifli geleneklerden biridir. Kahve falı bakma geleneği, büyükannelerimizden gördüğümüz ve kuşaktan kuşağa geçen eski bir yol olarak, günümüzde de bayanların ilgisini çekmektedir.

Ülkemizden başka Yunan, Rum, Ermeni, Hırvatça, Makedonca, Sırpça, Arapça, İran, Azerbaycan, Rus toplulukları bu geleneğe bir hayli aşinadır. Türk usulü kahve içme kültürünün diğer toplumlarda yaygınlaşmasıyla beraber kahve falı bakma geleneği yabancıların da ilgisini çekmeye başlamıştır. Ülkemize gelen turistlerin Türk kültürünü yaşamak için ilk yöneldikleri aktivitelerden biri de kahve falı baktırmaktır.

Kahve falı bakmak; altıncı his, basiret ve konsantrasyona dayalı bir deneyimdir. Kahve fincanı açıldıktan sonra, fal bakmayı bilen kişilerin fal sahibine gelecekleri hakkında yorum yapması işin en ilgi çekici yanıdır. Kahve falı bakmaya yeni başlayanlar için yazımızın devamında pozitif ve negatif kahve falı sembollerinin nasıl yorumlandığından kısaca bahsedeceğiz.

Kahve fincanı açılmadığı takdirde, “peygamber falı” olduğu söylenir. Fincanı kapatırken tutulan dileklerin gerçekleşmesi için falcılar fincanın hemen yıkanması yönünde uyarırlar.

Kahve fincanı açılırsa, gelecek hakkında pozitif ve negatif yorumlar yapmaya başlayabilirsiniz. Bunun için öncelikle kahve fincanı sapından başlayarak fincanın içerisini zihninizde dikey şekilde dört eşit parçaya ayırın. Solda kalan şekiller negatif ve olumsuz yorumlar kabul edilirken, sağ bölümde kalan şekiller pozitif anlamlara gelir. Yatay eksenden yukarı bölümdeki işaretler, yakın gelecekte olmayacağına dair olaylardan haberdar eder. Yatak eksenin aşağısında; yani fincanın ortasına yakın olan figürler ise yakın gelecekte olacak olaylar şeklinde yorumlanır.

Kahve fincanı veya tabağında beliren figürlerin konumları kadar, bu figürlerin boyutları ve yanlarında yer alan diğer şekilleri de beraber ele alırsanız, anlamları olumlu ya da olumsuz şekilde değişecektir.

Kahve fincanı okuyan kişilerin görüşleri de önemlidir. Fal bakan kişilerin karşısındaki insanı ikna edebilmeleri için jest ve mimiklerini doğru kullanmaları gerekir. Bu sayede yapılan fal yorumları fal sahibini heyecanlandırır. Falına bakılan kişi bu yorumlardan daha çok keyif alır.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.